Team Building czyli zbuduj sobie zespół

W czasach dużych firm i korporacji dość znanym pojęciem stał się „team building”, czyli budowanie zespołu. Wielu nam pojęcie to kojarzy się z integracją, wyjazdem czy wyjściem wraz ze współpracownikami i spędzeniem z nimi czasu. Czy tak jest? Czym jest team building, na czym może polegać i co ma na celu?

Czym jest team building?

Team building są to aktywności wykonywane przez członków zespołu poza biurem w postaci zorganizowanych zajęć, zazwyczaj terenowych, które obejmują różne ćwiczenia, warsztaty czy zadania interaktywne nastawione na wzmacnianie efektywności zespołu. Team building posiada elementy integracji, jednak poza zintegrowaniem grupy ma na celu również pracę nad zespołem i cechami jego członków po to, by zwiększyć efektywność ich pracy. Team building ma podkreślić podział ról w zespole, wyłonić lidera, pomóc w wykształceniu w pracownikach umiejętności skutecznej komunikacji między sobą, rozwiązywania konfliktów, asertywności czy podejmowania szybkich decyzji. Przede wszystkim uczy pracy zespołowej, jednocześnie zapewniając rozrywkę – umiejętności nabyte na drodze zabawy są dużo trwalsze niż te zdobyte w czasie szkoleń w biurze.

Zalety team buildingu

 • rozrywka!
 • integracja i lepsze poznanie się członków zespołu;
 • wyłonienie w naturalny sposób liderów;
 • ćwiczenie pracy zespołowej;
 • ćwiczenie zdrowej rywalizacji;
 • podniesienie umiejętności komunikacyjnych i rozwiązywania konfliktów;
 • nauka efektywnego podziału zadań w zespole;
 • ćwiczenie porozumiewania się z kadrą menedżerską i dopasowywania się do swoich potrzeb i oczekiwań.

Przykładowe ćwiczenia

Jako team building można określić w zasadzie każdą aktywność, którą zespół wykonuje wspólnie – mając wspólny cel, podział zadań i silnego lidera. Team building będzie najbardziej efektywny wtedy, gdy aktywności przeprowadzane będą przez wykwalifikowaną kadrę – trenerów czy instruktorów. Przykładowe konkurencje team buildingowe często się powtarzają, a są to na przykład:

 • Budowanie – np. bolidów F1, rakiety, tratwy lub katapulty. Zadanie to ma na celu naukę efektywnego podziału ról w zespole i wyłonienie lidera, a także wyzwolenie kreatywności, zdrowej rywalizacji i integrację zespołu.
 • Wieża ze skrzynek – celem ćwiczenia jest ułożenie jak najwyższej wieży ze skrzynek, przy czym jedna osoba stoi na układanych skrzynkach, natomiast zespół podaje jej kolejne elementy wieży. Konkurencja rozwija umiejętność efektywnej komunikacji, współpracy i podziału ról w zespole, a także jest źródłem zdrowej rywalizacji.
 • Wyścig gąsienic – jest to konkurencja dla dwóch zespołów. W każdym z nich znajduje się po kilka osób, których zadaniem jest pokonanie wyznaczonej trasy idąc tylko wewnątrz okręgu z plandeki, która jest „napędzana” poprzez przesuwanie jej rękami przez członków zespołu. Ćwiczenie to uczy współpracy, komunikacji i zdrowej konkurencji. Podobnymi konkurencjami są narty wieloosobowe oraz spodnie trzyosobowe.

Oprócz wspomnianych ćwiczeń, częstymi pomysłami na team building są ćwiczenia typu biegu w workach czy przeciągania liny oraz aktywności takie, jak na przykład ścianka wspinaczkowa, escape room czy paintball. Łączy je jedno – nastawienie na pracę nad zespołem i wzmacnianiem umiejętności współpracy oraz komunikacji pomiędzy jego członkami.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Chciałbyś zorganizować z nami event bądź wyjazd?

Porozmawiajmy o twoim pomyśle!

513 069 728
soma@somaevent.com

Podobne oferty

BiegNaOrientacje 1

Biegi na orientację

Quady

Quady

Paintball

Paintball